Onsdag den 23. oktober 2019 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Referat fra halvårs- og distriktsudvalgsmøde.

Kort indlæg ved en søster.

Musikstafetten.

Kort indlæg om kærlighed. Udgår

Tildeling af Kærlighedsgrad. Udgår

Instruktion af søstre af 0. og 1. grad. Udgår

Påklædning: Ordensdragt

Onsdag den 13. november 2019 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Indvielse. 

Musikstafetten.

Installation af sekretær

Påklædning: Festdragt.

Torsdag den 21. november 2019 kl. 18:30

Julestue i Logen, nærmere følger.

Tilmelding til søster Undermester.

Påklædning: Ordensdragt.

Onsdag den 27. november 2019 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Besøg af Søsterloge nr. 87 Irene.

Foredrag af Ingeborg og Carl Lomholt, "Livsfortællinger"

Påklædning: Ordensdragt.

Onsdag den 11. december 2019 kl. 19:00

Julestemning med ledsager.

Tilmelding til søster Undermester.

Påklædning: Ordensdragt.

Søndag den 5. januar 2020 kl. 11:00

Nytårsloge for søstre og brødre af Horsens logerne med ledsagere.

Adm. af Søsterloge nr. 65 Primula.

Påklædning: Ordensdragt.

Onsdag den 15. januar 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Pligter.

Årspasord.

Beretning fra udvalgene.

Indlæg ved en søster.

Musikstafetten.

Wieneraften i det selskabelige.

Påklædning: Ordensdragt.

 

Onsdag den 29. januar 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Besøg af søsterloge nr. 24 Eranthis.

Foredrag af broder eksstorrepræsentant Eyvind Stæger-Holst - "Vitus Bering".

Påklædning: Ordensdragt

Onsdag den 12. februar 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Fremlæggelse af Logens og Bygningens regnskaber. 

Erisk indlæg ved søster eksmester Sonja Elgaard, søsterloge nr. 87 Irene.

Installation af skatmester

Overraskelse i det selskabelige.

Påklædning: Festdragt 

Onsdag den 26. februar 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Godkendelse af Logens og Bygningens regnskaber.

Musikstafetten.

Indlæg ved en søster.

Påklædning: Ordensdragt.

Onsdag den 11. marts 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Besøg af broderloge nr. 93 Erik Menved.

Foredrag med sognepræst Gudmund Rask Pedersen "Oplivning - leve til det sidste"

Påklædning: Ordensdragt.

Tirsdag den 17. marts 2020 kl. 19:00

Besøg i søsterloge nr. 71 Modersmålet, Vejen.

Tilmelding til søster Undermester.

Påklædning: ?

Onsdag den 25. marts 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Højtideligholdelse af Schuyler Colfax.

Venskabsgrad.

Kort indlæg om venskab.

Påklædning: Festdragt.

Onsdag den 8. april 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Referat fra halvårs- og distriktsudvalgsmøde.

Indlæg ved en søster.

Påklædning: Ordensdragt.

Onsdag den 22. april 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Tildeling af Kærlighedsgrad.

Indlæg ved en søster.

Påklædning: Festdragt.

Onsdag den 29. april 2020

Arbejdsmøde.

Højtideligholdelse af Ordenens Stiftelsesdag.

Musikstafetten.

Påklædning: Ordensdragt.

Onsdag den 6. maj 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Forårsfest.

Tilmelding til Søster Undermester.

Påklædning: Ordensdragt.

Onsdag den 27. maj 2020

Aften-sommerudflugt. 

Robert Laursen, Gedved, vinsmagning.

Tilmelding til søster Undermester.

Onsdag den 9. september 2020 kl. 19:00

Arbejdsmøde.

Pligter.

Musikstafetten. 

Indlæg ved en søster.

Påklædning: Ordensdragt.